Thursday, 9 February 2012

DADALOĞLU - CEM KARACA


Halamların Bakırköy sahilinde, Tayyareci Sadık Sokak'ta bir evi vardı.
Tam karşısında da Karaca Apartmanı.
Karaca Apartmanı'nın üst katında, beyaz saçlı, güleryüzlü, küçük bir köpeği olan sevimli bir teyze oturuyordu. Bir gün, balkonda bir koltuğa oturmuş, sigarası sönmüş gitmiş farkında değil, dalmış denize bakıyordu.

Ben camdan boş boş bakınırken, sokağa siyah kovboy şapkalı, dar jean pantolonlu, kırmızı uzun çizmeli bir adam girdi. Adam, mahallenin top oynayan gençlerine "N'aberin koçlar?" dedi, mahallenin oğlanları "Eyvallah Cem Abi" diye bağırdı. Ben Cem Karaca'yı ilk o gün gördüm. Balkonda oturan annesinin yanına çıktı, bir sigara da O içti, sonra içeri girdiler.
Toto Karaca'yı o günden sonra bir daha hiç görmedim.

Yıllar sonra -Barış Abi'nin vefatından sonra- Cem Karaca ve Kurtalan Ekspres bir araya geldi.
Her Çarşamba gecesi Yaga'da program yapmaya başladılar.
Biz de ekipçe müdavim olduk, hem Cem Karaca'yı hem de Kurtalan Ekspres'i sahnede bir arada görmek, onlarla sohbet edebilmek, anılarını dinleyebilmek gibi bir ayrıcalığımız oldu.
Ben, Emek, Hande, Dilek, Esin, Serkan, Özgür, Esra bazen Elçin, Volkan, Elif.

Program 22.00'de başlardı, biz 20.00'de mekanda biterdik.
Cem Karaca, Ahmet Abi (Güvenç), Bahadır Abi (Akkuzu), Eser (Taşkıran) ve düzenli olarak mekanı ziyaret eden dostları koyu bir muhabbette olurdu. Biz usulca ilişirdik masaya.
Eski anılarını, Cem Abi'nin yurtdışında yaşadıklarını, Barış Abi'yle Kurtalan'ın anılarını ve
en güzeli de tatlı atışmalarını çıt çıkarmadan dinlerdik.
Biz o masada neler öğrendik.

Sahnede Cem Abi'yle Bahadır Abi dönüşümlü söylerdi şarkıları.
Esin, Dadaloğlu'nu ezbere bilirdi, Dilek "Resimdeki Gözyaşları"na bağıra bağıra eşlik ederdi, Hande bütün Barış Manço şarkılarında bir sigara yakardı, Bahadır Abi "Al Beni"* şarkısını her seferinde bana armağan ederdi. Cem Abi sahnede sürekli konuşurdu. Gündemden, eskilerden bahseder, seyircilere takılırdı. Bazen lafı fazla uzatınca Kurtalan birbirine bakar, Cem Abi lafını bitirmeden çat diye şarkıya girerlerdi. Cem Abi ne olduğunu şaşırır, sonra hepsi bir gülerdi.

Program bitince Ahmet Abi'ye sırf çok güzel sinirleniyor diye tuhaf sorular sorardık, Eser'le uzun uzun muhabbet ederdik, Bahadır Abi beni kenara çeker okul bitince mutlaka reklam yazarı olmam gerektiğini söyler ama önce kendi ajansında çalışmamı şart koyar; "ama sana beş kuruş vermem, hatta cebindekini de alırım" diye takılırdı. Her hafta kafamdakileri, evde yazdıklarımı büyük bir merakla okurdu.

Gece saat geç olunca Bahadır Abi "hadi bakalım eve, yarın okul var" diye bizi postalardı.
Eser de benim gibi Suadiye'de oturduğundan Bahadır Abi beni O'na emanet ederdi.
Ekibin çocukları, kardeşleri gibiydik.
Neredeyse 2,5 sene boyunca her Çarşamba.

Biz haftada bir gece dışarı çıkardık.
Ne bir vukuat gördük ne bir tatsızlık.
Tekkeye gider gibi her Çarşamba yerimiz belliydi.
Üniversitede okuyan kendi halinde çocuklardık ve çok şanslıydık.

Önce Cem Abi'yi, daha sonra Bahadır Abi'yi kaybedince artık Ahmet Abi'yi de Eser'i de
ya cenazelerde ya da anma törenlerinde görür oldum. Bizim ekip zaten dağıldı. Dilek Trabzon'da, Hande Çorlu'da, Emek Londra'da, Esra Almanya'da. Diğerleri buralarda bir yerlerdedir herhalde. Esin hariç hiçbirini görmüyorum yıllardır.

O yıllardan bir fotografımız vardı, Cem Abi masada, yanında eşi İlkim Hanım, hemen yanında Bahadır Abi'yle Ahmet Abi, Cihangir Abi, Eser ve biz. Ben çaktırmadan Ahmet Abi'ye kulak yapıyorum, Bahadır Abi bize bakıp kıs kıs gülüyor. Bu fotograf şimdi ya Emek'te ya da Hande'de. Bu yazıyı okur da fotoğrafı bulurlarsa tarayıp bana atsınlar. Geriye pek kimse kalmadı malum.

Okul yıllarımdan geriye kalan en süper yıllar için bizi bir araya getiren Barış Abi başta olmak üzere Cem Abi'ye, Bahadır Abime, Ahmet Abi'ye, Eser'e, Cihangir Abi'ye ve bizim ekibe sonsuz teşekkür ve sevgilerimle.

Dadaloğlu by Cem Karaca on Grooveshark

* Barış Manço'nun "Al Beni" adlı şarkısının bestesi Bahadır Akkuzu'ya ait. Çok eski ve az bilinen bir şarkı olduğu için Bahadır Abi, bu şarkıyı bilmeme şaşardı. Eşlik ettiğimi gördüğü günden sonra bu şarkıyı repertuardan hiç çıkarmadı ve o kadar şanslıyım ki her seferinde benim için söyledi. Not: Söz konusu şarkı Ayşegül Aldinç'in söylediği değil. Alttaki.

Al Beni by Barış Manço on Grooveshark

No comments:

Post a Comment